menu cubugu

Yeni Medya

 

Yeni medya bölümü Yüksek Öğretim Kurumları tarafından lisans derecesinde verilen bir eğitim programıdır. Şuan için yalnızca özel üniversiteler (vakıf üniversiteleri) bünyesinde yer verilen bu programın ilerleyen zamanlarda devlet üniversitelerinde de yer alması bekleniyor. Henüz beş yıllık yani çok yeni bir bölüm olmasına karşın, sürekli revize edilen ve kendini çağın gerekliliklerine göre ayarlayan bir bölümdür.

Programın Amacı

Yeni medya bölümünün amacı dijital mecralar üzerinde bir markanın, hesabın veya profilin işletilmesi hakkında teknik donanıma sahip bireyler yetiştirmek ve bu bireyleri medya düzeni üzerinde içerik üretimi yada pazarlama gibi konular hakkında eğitmektir. Alan açısından baktığımızda yeni medya bölümü internetle en iç içe geçen bölümlerden biridir. İnternetin ve sosyal medyanın tümüyle altın çağlarını yaşadığını ve uzun yıllar boyunca da popülaritesini kaybetmeyeceğinidüşünecek olursak bu bölümün mezunlarının kolayca iş bulabileceği ön görüsünde bulunabiliriz.

Çalışma Alanları

Yeni medya bölümünden mezun olan kişilerin karşısında birçok önemli iş fırsatı bulunuyor. Nitekim yüz yüze ticaret ve itibar yönetimi yerini dijitale ve dijital ortamlara bıraktı. Hal böyle olunca tüm bu mecralar üzerinde aksiyonlarda bulunabilecek genç, yetenekli, bilgili ve deneyimli yeni medya uzmanlarına ihtiyaç doğdu.

Yeni medya bölümünden mezun olan biri ne iş yapabilir?

Bu bölümden mezun olan kişiler; dijital ajanslarda farklı pozisyonlarda çalışabilir, içerik üretebildiği için önemli markaların sosyal medya veya internet pazarlaması departmanlarında görev alabilir. Her geçen gün internet ve medya kaynaklarının öneminin daha çok artıyor olması nedeniyle şuan dev bir medya düzeni bu alan için yetiştirilmiş elemanlara aç durumda. Bu da profesyonel işletmelerle çalışmak isteyen mezunlar için iyi bir fırsat anlamına geliyor.


Tüm Hakları universitebolumleri.org’a Aittir.