menu cubugu

Enerji Sistemleri Mühendisliği

 

Enerji Sistemleri Mühendisliği temel olarak makine mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliğinin enerji ile alakası olan ortak noktalarının kesiştiği ve bu ortak noktaların birleşmesiyle meydana gelen bir mühendislik dalıdır. Bu ortak noktaları biraz açmak gerekirse mesela derslerimizin birçoğu bu iki ana mühendislik bölümü ile ortak derslerdir, sadece üniversiteden üniversiteye elektrik-elektronik ağırlıklı veya makine ağırlıklı olarak farklılık göstermektedir, yaz stajlarımızı,enerji alanı üzerine staj yapan makine ve elektrik-elektronik öğrencileriyle aynı sahada yapabilmekteyiz, iş hayatımızda aynı şirket,aynı platform üzerinde beraber çalışabilmekteyiz.Kısacası enerji sistemleri mühendisliği,makine ve elektrik-elektronik mühendisliğinin “kesişim kümesidir.

Çalışma Alanları

Enerji sistemleri mühendisleri: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Madem Tetkik ve Arama Enstitüsü, Bor Enstitüsü, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, Elektrik Üretim AŞ., Türkiye Elektrik İletim AŞ., Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ., Devlet Su İşleri, Türkiye Kömür İşletmeleri, Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı, Türkiye Boru Hatları Taşıma AŞ., Türk Petrol Rafinerileri AŞ., Türkiye Atom Enerjisi Araştırma Kurumu, TEMSAN gibi kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler.

Ne İş Yapar?

Enerjiyi ucuz bir şekilde kaliteli yollarla gerekli ar-ge çalışmalarını yaparak çevreye zararsız bir şekilde üretmeye çalışır. Bu enerjinin yeri geldiği zaman pazarlamasını yapar. İlave olarak büyük çaplı şirketlerin enerji yöneticiliğini yapar,yani şirketlerin günlük,haftalık,aylık,yıllık gibi zaman dilimleri içerisinde enerji bakımından tasarruf etmesini sağlar.


Tüm Hakları universitebolumleri.org’a Aittir.