menu cubugu

Biyomedikal Mühendisliği

 

Biyomedikal mühendisliği; biyoloji, tıp, fizik, matematik, mühendislik ve iletişim uzmanlıklarını dünyayı daha sağlıklı bir yer yapmak için kullanır. Canlı sistemlerin çeşitliliği ve karmaşıklığı bu sistemlerin analizini yapmada, yeniliklere açık, bilgili ve hayal gücü yüksek doktorlar, bilim insanları ve mühendislerin işbirliğini gerektirir. Bu kişilerden oluşan takımlar vücut fonksiyonlarını gözlemlemeye çeşitli nedenlerle ortaya çıkan fonksiyon bozukluklarını gidermeye ve performansını arttırmaya çalışırlar.
Günümüzde, sağlık, spor ve kişisel bakım alanlarında tansiyon ve ateş ölçümü için geliştirilmiş araçlardan MR cihazlarına kadar farklı sistem ve teknolojilerin kullanıldığı yaklaşık yirmi bin farklı tür tıbbi cihaz kullanılmaktadır. Bu cihazlar sadece insan sağlığı alanında ve hastanelerde değil, evlerde, hayvan sağlığı alanlarında ve spor alanlarında da kullanılmaktadır olup ülkemizde de kullanılan biyomedikal cihaz ve sistem sayısı son yirmi yılda büyük bir artış göstermiştir. Öte yandan bu cihazların küçük bir bölümü Türkiye’de üretilmekte olup, büyük çoğunluğu ise ithal edilmekte, yalnızca cihaz ithalatı ile kalınmamakta, servis ve bakım konusunda da yurt dışına bağımlılık söz konusu olmaktadır. Medikal teknolojinin ülkemize getirilmesi gayesi ile yurt dışına çıkan büyük meblağların önüne, Biyomedikal Mühendislerinin yetkili ve bilgili bir şekilde yetiştirilmesi geçecektir. Bu cihazların tasarlandığı, üretildiği ve pazarlandığı kuruluşlarda biyomedikal mühendislerine ihtiyaç, bu alandaki gelişmelere paralel olarak artmaktadır.

Biyomedikal Mühendisliği Gelişim Süreci

Biyomedikal Mühendisliği” tıp ve biyoloji gibi yaşayan organizmayla ilgilenen bilimlerle, mühendislik bilimlerin birleşiminden oluşan, yeni teknolojiler geliştirerek insan sağlığına katkıda bulunan dinamik ve çok hızlı gelişen bir mühendislik dalıdır. Biyomedikal mühendisleri kendi disiplinler arası bilgilerini, yeni tıbbi cihazlar ve aletleri tasarlamakta, insan vücudunu anlama ve onarmada mühendisliğin ilkelerini uygulamakta, karar vermekte ve mühendislik araçlarının kullanım maliyetini azaltmakta kullanırlar.


Tüm Hakları universitebolumleri.org’a Aittir.